top of page
kirklai-6Ptwy-nDnoE-unsplash.jpeg

חקירות הונאה ועוקץ

אמצעי הטכנולוגיה הרבים ברשותנו, שהופכים כל הזמן נפוצים וזולים הרבה יותר עבור האדם הממוצע, עושים את מלאכתם של הנוכלים והרמאים קלה יותר. האמצעים הללו משמשים נוכלים רבים שמחפשים את "הקומבינה" הבאה שלהם, באמצעות עושק של אזרחים תמימים שנותן בהם אמון. במצבים מסוימים, חוקר פרטי המתמחה בחשיפת הונאות ועוקצים, יכול להעניק שירות גדול, למנוע הפסדים כספיים, ולחסוך עוגמת נפש לא קטנה.

הונאות נפוצות

חוקרים פרטיים המבצעים חקירות הונאה ועוקץ, נתקלים בכל מיני הונאות שיכולות לסמר שיער עבור אנשים נורמטיביים. להלן כמה מההונאות היותר-נפוצות היום.

התחזות

אחת ההונאות הנפוצות מכולן, היא התחזות לאדם אחר לשם קבלת טובת הנאה כזאת או אחרת. הזייפנים הפרטיים משיגים כל הזמן ציוד טוב ואיכותי יותר, המאפשר להם לזייף מסמכים כגון תעודות הזדהות שונות באיכות גבוהה או שטרי בעלות. נכון שהתעודות הללו לרוב לא יחזיקו בבדיקה מעמיקה, אולם פעמים רבות הן עשויות להספיק על מנת להקנות אמינות לנוכלים בעת עשיית עסקאות מסוגים שונים, ועד שהתרגיל נחשף, הנוכלים נעלמים עם הכסף.

 

התחזות ניתן לבצע גם מבלי להציג תעודות מזויפות כמובן: בכל פעם שאדם מזדהה בשם אחר מתוך כוונה להונות, הוא למעשה מבצע התחזות, שיכולה להגיע גם למישור הפלילי. התחזות יכולה להיות גם העמדת פנים של בעל מקצוע, כמו למשל התחזות לרופא או לעורך דין. לצורך התחזות זו, לעתים מזייפים תעודות רלוונטיות, ולעתים פשוט מסחררים את הקורבן בעורמה ושקרים.

מעילה או גניבה

פעמים רבות ישנו אדם שנמצא בעמדה ייחודית לבצע פשעים מאופי מסוים. למשל עובדים שגונבים מהמעסיק שלהם, או מועלים בכספי העסק בצורה כזאת או אחרת. איתור הונאות כאלה כאלה עשוי להיות מורכב במיוחד, שהרי לרוב המבצעים של מעשים מהסוג הזה יטרחו להסוות את מעשיהם בצורה מתוחכמת. עם זאת, באמצעות ניסיון וציוד טכנולוגי מתקדם, אפשר לתפוס את המבצע בעת הפעולה, ולהשיג ראיות טובות לביצוע המעשים, שיכולות לשמש אותנו בהליך משפטי נגד המבצע ופתיחת הליכים פליליים.

הונאת נושים והברחת נכסים

מאוד שכיח במצבים בהם אדם נקלע לחובות כספיים, כי כאשר הוא מזהה שגורלו הבלתי נמנע הוא פשיטת רגל, הוא מנסה להבריח נכסים על מנת למנוע חילוט שלהם בעת כינוס נכסים. כמו כן, ההתנהגות של הונאות נושים מסוגים שונים נפוצה גם כן, עם העלמת הכנסות והסוואה של פעילות כלכלית. במרבית המקרים בהם אדם פושט רגל או במצוקה כלכלית, שווה להוציא חוקר פרטי לשם איסוף מידע על החייב, ולראות האם באמת הוא מתנהל בתום לב בהליך, או שמא הוא מציג בפני נושיו מצג שווא. 

למה צריך חוקר פרטי לאיתור הונאות ועוקצים?

לכאורה הדברים המתוארים לעיל והונאות נוספות נמצאות במישור הפלילי. ככל שמדובר במישור הפלילי, מי שאמור לחקור את הדברים היא המשטרה או רשות אחרת המתאימה לכך במצבים מסוימים. עם זאת, המציאות מלמדת שאוזלת ידה של המשטרה לא מאפשרת לה אפילו לגרד את פני השטח, ופעמים רבות הטיפול בהונאות ועבירות מהסוג המתואר לעיל, בפועל הופרט ועבר לטיפול של קורבנות העבירה. גם במצבים שבהם יש למשטרה יכולת להקצות כוח אדם לנושא, מדובר בשוטרים וחוקרים עמוסים לעייפה, שאינם יכולים להפעיל את מלוא האמצעים העומדים לרשותם.

 

המציאות מלמדת שבמקרים רבים הקורבנות שצריכים להסתדר בעצמם, להביא את הראיות ולקבל את מה שמגיע להם בדין. חוקר פרטי הוא פעמים רבות הדרך הכי טובה לעשות זאת. 

bottom of page