top of page
charanjeet-dhiman--rk6y74ZC4k-unsplash.jpeg

חקירות אישות

נישואים בין בני זוג מתחילים לרוב בהבטחה מרגשת ונהדרת, לאהוב האחד את השנייה עד לסוף הימים. עם זאת, ולמרבה הצער, לפעמים הבטחות לחוד ומציאות לחוד. ניסיון החיים מלמד שלא פעם האהבה בין בני הזוג דועכת, ואיתה גם המחויבות לבלעדיות זוגית. אחת מההזמנות הנפוצות בקרב חוקרים פרטיים, היא הזמנה של אחד מבני הזוג לביצוע מעקב בעניין יחסי אישות אחר בן הזוג השני, על מנת לברר האם הוא אכן נותר נאמן לנישואים, או שמא הוא בוגד מאחורי הגב.

 

אפשר להבין כמובן את הרצון לדעת. אישה שחושדת שבעלה בוגד בה, או גבר שחושד שאשתו בוגדת בו, יתקשו להיות בתוך הנישואים במאת-האחוזים. מעבר לכך, ברוב הפעמים בהן התברר כי ישנן בגידות בפועל, בן הזוג המזמין את המעקב והחקירה מצא לכך כל מיני רמזים שעוררו את חשדו מבעוד מועד, והוא פשוט חיפש את הגושפנקא הסופית, שתוכיח לו את מה שהוא כבר כנראה יודע בתוך-תוכו. 

 

סימנים מחשידים בבן הזוג

על פי רוב, בני זוג שאינם נאמנים לבני זוגם נוהגים על פי דפוסים דומים. אצל רובם ניתן לזהות ירידה מסוימת בחשק המיני ובאמפתיה לבן הזוג "הראשי" שלהם. ניתן לזהות אצלם ריחוק מסוים, וכן התגוננות אגרסיבית כאשר הם נשאלים על כך (מה שנקרא בימינו "גזלייטינג"). לרוב ניתן לזהות חרדה סביב הנושא של הטלפון הנייד והפרטיות של בן הזוג בנושא. כמו כן, ישנם סימנים מחשידים במיוחד, כגון שינה מחוץ לבית, הגעה בשעות מאוחרות באורח בלתי סביר (לרוב עם הסברים לא-הכי משכנעים) ועוד. 

החשיבות של חקירת אישות

הוכחת בגידה מצד בן הזוג עשויה להיות מאוד רלוונטית במקרה של סכסוך גירושים. ראשית, הוכחת הבגידה מהווה זרז לגירושין, במקרה שלמי מבני הזוג יש עדיין ספקות ביחס לדילמה הזוגית. מעבר לכך לניאוף במהלך הנישואים עשוי לגרור משמעויות משפטיות רבות. למשל, אישה שבוגדת בבעלה עשויה להפסיד את מזונותיה (מזונות אישה, לא מזונות ילדים) וכן את כתובתה. לפעמים היא עשויה אף להפסיד חלק מהרכוש המשותף. עם זאת, יש לציין כי גם לגבר הבוגד באשתו עשוי לסבול מהשלכות כלכליות; למשל, הוא עשוי לחוב בתביעת נזיקין המוגשת סביב הבקשה לגירושין. כמו כן, בגידת הגבר יכולה להיות בעלת משמעות בכל הנוגע לחיוב מתן גט ולמניעת עגינות.

הוכחת בגידה בבית משפט

כפי שעורכי דין יודעים היטב, יש הבדל בין מה שאתם יודעים, לבין מה שאתם יכולים להוכיח. לעתים ישנם אינטרסים המתנגשים עם הרצון לחקר האמת בבית משפט, כגון הזכות לפרטיות או הזכות לשם טוב, ולשם הגנה על אותם אינטרסים, לא כל הראיות קבילות בבית המשפט. לשם כך, חוקר פרטי חייב לעבוד בצורה חוקית ומקצועית בעת איסוף הראיות במשימה של חקירת אישות, שהרי אם לא יעשה כן, הראיות שלו לא יהיו קבילות.

 

דוגמה לכך היא למשל הבאת תצלום המתעד את הבגידה. לפי דיני הגנת הפרטיות, ככל שמדובר ברשות הרבים (מקום ציבורי), מותר לחוקר פרטי לצלם פחות או יותר את מי ואת מה שהוא רוצה. לעומת זאת, לא ניתן להתקין מצלמה ברשות היחיד על מנת לתעד בגידה. עם זאת, לעיתים ניתן להשיג ראיות חוקיות וקבילות לבגידה גם ברשות היחיד, למשל על ידי התחזות (חוקית) המאפשרת כניסה לבית או למקום פרטי, וכך להשיג ראיות לבגידה של בן או בת הזוג.  

 

יש לציין כי לרוב, הבאת ראיות לבגידה מצד חוקר פרטי מנוסה, לרוב אינה כרוכה בסיבוכים מיוחדים. נעקבים נורמטיביים אינם מנוסים בזיהוי מעקבים או סימנים חשודים, ולא סביר שהם ידעו שעקבו אחריהם אי פעם, אם לא יוצגו להם ראיות על כך. רוצה לומר, אם יש מחשבה על הזמנת חקירת אישות מצד חוקר פרטי, אולי לשם שלילת החשד לבגידה, ויש חשש שהחקירה תתגלה על ידי בן הזוג השני, רוב הסיכויים שהעניין ישמר תחת שליטה.

bottom of page